Odbiór techniczny – ściany i posadzka

Drugi z serii artykułów poświęconych tematyce odbiorów technicznych mieszkań i domów od dewelopera. Tym razem poświęcony ścianom i posadzce.

Po wejściu do lokalu (czasami pierwszy raz od podpisania umowy!), pierwszymi elementami, na które zwracamy uwagę to zazwyczaj ściany i posadzka. Jeśli chodzi o tynki wewnętrzne to ilość ujętych w normach rodzajów jest bardzo wiele, jednak najczęściej występującym w budownictwie mieszkaniowym jest tynk gipsowy III kategorii. W zależności od standardu oferowanego przez dewelopera, są one przygotowane już do ostatecznego malowania lub  wymagają przygotowania (np. występujące dylatacje!). Rodzaj tynków powinien być zawsze zawarty w Standardzie Wykończenia Lokalu, jako załącznik do umowy deweloperskiej. Inspektor HouseMajster24.pl sprawdza zawsze ściany m.in.  pod kątem zgodności z umową, odchylenia płaszczyzn, pionu i poziomu (bardzo dobre zastosowanie lasera krzyżowego!), pęknięcia na powierzchniach tynków, odbarwienia lub odspojenia tynku od ścian, odchyłki kątów w narożnikach zewnętrznych i zewnętrznych, Proste kąty są ważne zwłaszcza w miejscach przeznaczanych zazwyczaj pod zabudowę (łazienka/kuchnia). Wszystkie wymogi reguluje norma PN-B-10110:2005. „Tynki gipsowe wykonywane mechanicznie”.

Kolejnym elementem wykończenia mieszkania jest posadzka. Zazwyczaj jest to posadzka cementowa, wykonana w postaci wylewki w formie posadzki „pływającej”. Posadzka powinna być oddzielona od pionowych, stałych elementów budynku przekładką izolacyjną (np. z pianki izolacyjnej, systemowych przekładek dylatacyjnych), mocowaną punktowo do ścian. Inspektorzy HouseMajster24.pl sprawdzają ten element m.in. pod kątem poziomów (kolejne zastosowanie lasera krzyżowego!), pęknięć, zabrudzeń, wykwitów, stan narożników, i ewentualnych wykruszeń i spękań. Sprawdzane są dylatacje pod kątem ruchu pionowego (tzw. klawiszowanie). Również sprawdzana jest wilgotność posadzki w całym lokalu.

Odbiór kolejnych elementów lokalu w następnym artykule.

Zapraszam do zapoznania się z ofertę HouseMajster24.pl

http://housemajster24.pl/odbior-techniczny/

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz